Diğer Hizmetler

Coğrafi İşaretler

Türkiye'de Coğrafi İşaretlerin korunması 10 Ocak 2017'de yürürlüğe giren 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile düzenlenmiştir.

Coğrafi işaretler, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretlerdir. ( Örnek olarak; Hereke El Halısı, Antep Fıstığı, Erzincan Tulum Peyniri, Maraş Dondurması gibi)

Coğrafi işaretler, menşe ve mahreç işareti olarak ikiye ayrılmıştır.

Bir ürünün tüm nitelik veya özelliklerinin bir bölgeye özgü doğa ve beşeri unsurlardan kaynaklanması ve üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tümüyle bu yöre, alan veya bölge sınırları içinde yapılması durumunda "menşe işareti" verilir.

Bir ürünün, üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinden en az birinin belirlenmiş yöre, alan veya bölge sınırları içinde yapılması durumunda da "mahreç işareti" verilmektedir.

Coğrafi İşaret başvurularının hazırlanması, tescil süreci ve tescil sonrası ile ilgili tüm hizmetler vekillerimiz tarafından sunulmaktadır.

Eser Sahibi Hakları

Türkiye’de eser sahiplerine ait fikri haklar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunmaktadır.

Bu kanun kapsamında,

  • Bilgisayar yazılımları ve veri tabanları,
  • Grafik tasarımlar, çizimler, çizgi karakterler,
  • Mimari projeler, tasarımlar, maketler, logolar,
  • Endüstriyel tasarımlar, ambalajlar,

Kayıt altına alınabilmektedir.

Yukarıda belirtilen eser sahibi haklarının kayıt ve koruma altına alınabilmesi için hem Telif Hakları Dairesi nezdinde, hem de yurtdışında talep edilen herhangi bir ülkenin ilgili resmi kurumları nezdinde tüm işlemler ile ilgili hizmetler şirketimiz vekilleri tarafından sunulmaktadır.

+ Entegre Devre Topoğrafyaları
+ Yeni Bitki Türleri

Sorularınız İçin

KVKK Aydınlatma Metnini okudum ve onaylıyorum